اخبار و اطلاعیه‌ها

فراخوان مشارکت در سپوزیوم ملی بیلان آب

شناخت وضعیت بیلان آب در حوضه‌های آبریز و تغییرات مولفه‌های آن از اساسی‌ترین ورودی‌ها در مدیریت منابع و مصارف آب به شمار می‌رود و قاعدتاً می‌بایست ایفاگر نقشی بنیادین در طیف وسیعی از سیاست‌گذاری‌ها و تصمیم‌گیری‌های مرتبط با این حوزه باشد. این در حالی است که مسائلی از قبیل تعدد ذی‌نفعان در فرآیند تهیه و بهره‌برداری از نتایج بیلان منابع و مصارف آب، وجود دیدگاه‌های متفاوت در زمینه چگونگی ارائه، تدقیق مولفه‌ها و قابل دفاع بودن آن در طرح‌های توسعه و البته حفاظت منابع آب در دهه اخیر موجب عدم نقش‌آفرینی مؤثر آن گردیده است. برنامه ملی بیلان آب به دنبال ایجاد فضای مشارکت و هم‌افزایی در شناخت مهم‌ترین چالش‌های مسئله بیلان و ارائه بستری مشارکتی در استخراج راهبردها در این حوزه می‌باشد.

بدینوسیله از نخبگان دانشگاهی و خبرگان اجرایی دارای تجارب و سوابق مرتبط در این حوزه دعوت بعمل می‌آید تا نقطه‌نظرات ارزنده خود را حول سه محور موضوعی اصلی ذیل از طریق تارنمای برنامه ارسال فرمایید:

  • بخش داده‌ها و اطلاعات مورد نیاز (دقت اطلاعات به لحاظ زمانی و مکانی، زمان دسترسی به اطلاعات و انتشار آن و تنوع اقلام اطلاعاتی)
  • بخش محتوایی (روشهاي محاسباتی مولفه‌هاي بیلان، دقت زمانی، عدم قطعیت‌هاي محاسبات، کفایت خروجی‌هاي بـیلان براي انواع فرایندهاي مدیریت و برنامه ریزي و حسابداري آب)
  • بخش نهادی (تصمیم‌ها و مسئولیت ها، اختیارات، ضوابط، ساختارهاي حاکم و ذی‌نفعان)

مهلت ارسال آثار و نظرات تا پایان اسفند ماه 1399 تمدید شده است. شایان ذکر است که به‌منظور غنای بیشتر این برنامه، تهیه مجموعه یادداشت‌های تحلیلی و مصاحبه‌هایی با خبرگان این حوزه در فرآیند برنامه درنظر گرفته شده است که پس از تهیه به تدریج از طریق تارنمای برنامه در دسترس علاقمندان قرارخواهد گرفت. نحوه برگزاری سلسله نشست‌های مجازی و حضوری سمپوزیوم به زودی به اطلاع‌ علاقمندان خواهد رسید.

65 بازدید

نظر خود را بنویسید